Sommaren börjar närma sitt slut, och hur vemodigt det än må låta, så medför det också en massa finfina saker ! En fantastiskt fin sak är att Runbergskörens övningar igen kör igång !
Måndagen den 17 augusti samlas vi igen, och vi börjar jobba på höstens och hela årets program – julkonserter i Borgå domkyrka, och den stora körresan som redan skymtar i horistonten i april 2027 !
Om man någon gång ens har tänkt tanken att gå med i en manskör, så NU är rätt stund att göra slag i saken ! Nämligen, genom att sjunga in på hösten hinner man ännu anmäla sig till den stora körresan som går av stapeln i april 2027, med mål Österrike och Slovenien – ett musikaliskt äventyr utan like !
Uppmaning till befintliga Runebergskorister – kom ihåg att komma på övning måndagen 17.8 på vanligt ställe, kl 18.30 !
Och slutligen ett hjärtligt välkommen till alla potentiella nya sångare – ingången till övningslokalen på kulturhuset Grand sker från Rådhusgatan, välkommen från 18.20 framåt !
